W ramach podpisanej przez Gazprom i Moskwę umowy do 2025 r. w stolicy Rosji ma być użytkowanych przynajmniej 3000 autobusów zasilanych gazem ziemnym, a wybudowana infrastruktura do tankowania ma dostarczać rocznie co najmniej 136mln m3 CNG.
Partnerstwo podpisane na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu pomiędzy wiceszefem komitetu zarządzającego Gazpromu Witalijem Markelowem i merem Moskwy Maksimem Liksutowem przewiduje także zastosowanie gazu ziemnego w transporcie kolejowym i rzecznym.
Obecnie w Moskwie działa 21 stacji CNG z czego tylko jedna należy do Gazpromu. Reszta stacji jest własnością firmy Mosawtogaz.
Jeszcze w 2017 r. Gazprom zamierza otworzyć kolejne stacje CNG w Moskwie.
Obecnie w Moskwie poruszają się 152 autobusu gazowe. Należą one do firmy Mosgortrans. Według firmy autobusy CNG wykazują szereg korzyści w porównaniu z podobnymi pojazdami zasilanymi paliwami konwencjonalnymi. Przede wszystkim gaz jest stosunkowo tani, co w znacznym stopniu obniża koszty eksploatacji (częściowo wynikające z większej żywotności gazowych jednostek napędowych). Ponadto autobusy gazowe są dużo cichsze.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.