22.04.2008

Co to jest LNG

LNG (Liquefied Natural Gas) to w zasadzie ten sam gaz, co CNG, jednak w postaci jeszcze bardziej skondensowanej (dzięki skropleniu, lecz bez użycia wysokiego ciśnienia). Aby możliwe było doprowadzenie go do postaci płynnej, musi zostać schłodzony do -163°C, przy czym jego objętość spada 630-krotnie.
REKLAMA
fot. gazeo.pl

LNG (Liquefied Natural Gas) to w zasadzie ten sam gaz, co CNG, jednak w postaci jeszcze bardziej skondensowanej (dzięki skropleniu, lecz bez użycia wysokiego ciśnienia). Aby możliwe było doprowadzenie go do postaci płynnej, musi zostać schłodzony do -163° C, przy czym jego objętość spada 630-krotnie. Ma to tę zaletę, że zostaje wtedy dokładnie oczyszczony (staje się niemal czystym metanem) i pozbawiony wilgoci. Jego liczba oktanowa wynosi 130, tak jak sprężonej odmiany gazu ziemnego.

Tak jak LPG i CNG, jest nietoksyczny i nie powoduje korozji. Na wolnym powietrzu praktycznie nie eksploduje, może jedynie spalać się po zmieszaniu z powietrzem w odpowiednich proporcjach. Niewątpliwą jego wadą jest konieczność przechowywania w kosztownych pojemnikach kriogenicznych. Skroplenie LNG następuje obecnie głównie dla celów transportu do miejsc, gdzie nie ma rurociągów. Oszczędność miejsca rekompensuje wtedy nakłady na zbiorniki. Produkuje się także samochody zasilane płynnym gazem ziemnym, choć są to głównie duże ciężarówki z silnikami wysokoprężnymi specjalnie przystosowanymi do korzystania z nowego paliwa.


Sprawdź! Zapraszamy na nasz kanał na TwitterzeNewsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na CNG i LNG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

gazeo.pl
źródło: informacja własnacng-lng.pl 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.