Skupia ona firmy i ośrodki badawcze (uczelnie) w różnym stopniu i na różnych płaszczyznach związane z branżą skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Polska Platforma LNG działa na zasadzie klastra czyli grupy firm, instytucji i organizacji reprezentujących ten sam sektor lub sektory pokrewne, które w pewnych obszarach ściśle ze sobą współpracują. Nie wyklucza to wzajemnej konkurencji, która jest motorem postępu.
Nieco później, na zamkniętym spotkaniu podmiotów zaangażowanych w Polską Platformę LNG zadecydowano by na razie nie nie wybierać Rady Programowej.
Uczestnicy doszli do wniosku, że w pierwszej kolejności należy organizację sformalizować, nadać jej osobowość prawną, co ma pomóc w przyciągnięciu najważniejszych graczy z branży LNG na polskim rynku (PGNiG, GAZ-SYSTEM czy Polskie LNG).
W dniach 26-27 kwietnia 2017 r. w Wilnie zaplanowano oficjalne podpisanie współpracy w ramach Bałtyckiego Klastra LNG pomiędzy przedstawicielami projektu i odpowiednimi przedstawicielami biznesu z Polski, Litwy, Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec.
Polska Platforma LNG będzie w Wilnie reprezentowana przez Emila Arolskiego z Fundacji Motus (Motus Foundation) i Bogdana Rogaskiego z firmy Barter. Będzie także obecny przedstawiciel Akademii Morskiej w Szczecinie. Niewykluczone, że pojawią się także przedstawiciele innych podmiotów z Polskiej Platformy LNG.
Obecnie Polską Platformę LNG tworzą:
Skupione wokół Polskiej Platformy LNG firmy i ośrodki badawcze będą dzielić się wiedzą i doświadczeniami tak, aby nie powielać wzajemnie swoich działań wykorzystując doświadczenia innych partnerów oraz wspólnie rozwiązywać zagadnienia ważne z punktu widzenia całej branży. W ten sposób ich działania będą wzmocnione i skoordynowane (efekt synergii) oraz pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć wydatki i czas niezbędny na opracowanie pewnych rozwiązań z korzyścią dla wszystkich członków Polskiej Platformy LNG.