Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 3
fot. Skoda / O ile nie zobaczysz jej na stacji CNG, możesz nigdy nie zorientować się, co wprawia ją w ruch poprzednie następne
20.02.2014

Skoda Octavia G-TEC - czwarty bliźniak

Skoda Octavia G-TEC - czwarty bliźniak fot. Skoda

Metanową odmianę Skody Octavii zapowiadano od dawna. Uprzedzili ją wszyscy technologiczni krewniacy – Audi A3 g-tron, Volkswagen Golf TGI BlueMotion i Seat Leon TGI – ale wreszcie jest. Dla odróżnienia od wersji napędzanych konwencjonalnie otrzymała przydomek G-TEC.
REKLAMA
Skoda Octavia G-TECfot. SkodaOctavia lideruje polskiemu rynkowi nowych samochodów, ale spodziewamy się, że wersja G-TEC nie poprawi statystyk modelu. Niestety...

Pod maską nie ma niespodzianek, bo i być nie może – skoro trzy pozostałe kompakty Grupy VW napędzane sprężanym gazem ziemnym otrzymały silniki 1,4 TSI o mocy 110 KM, prawdopodobieństwo zamontowania innej jednostki pod maską Skody wydawało się nikłe. I faktycznie, także w jej piersi bije takie właśnie serce.

A że do serca przez żołądek, powiedzmy coś o apetycie Octavii na gazowe paliwo. Według obietnic producenta, do których jednak nie warto zanadto się przywiązywać, bo zweryfikuje je tak naprawdę dopiero eksploatacja w realnych warunkach drogowych, kompaktowy liftback lub kombi zadowala się 5,4 m3 (3,5 kg) metanu na 100 km, emitując przy tym skromne 97 g/km dwutlenku węgla.

Oszczędnej i ekologicznej jeździe służy zresztą nie tylko paliwo, ale i zmniejszające zapotrzebowanie na nie technologie wchodzące w skład pakietu G-TEC: system start/stop oraz układ odzyskiwania energii kinetycznej podczas hamowania. Gazowa Octavia już teraz spełnia wymogi normy Euro 6, która oficjalnie zacznie obowiązywać we wrześniu 2014 r.

Zasięg Octavii w trybie CNG wynosi 410 km. Pełnowymiarowy zbiornik benzyny pozostał na swoim miejscu, dzięki czemu łączny dystans możliwy do pokonania po zatankowaniu obydwu paliw wzrasta o 920 km, do poziomu 1330 km. Ta ostatnia informacja przyda się potencjalnym nabywcom w Polsce, bo na samym gazie za daleko nie ujadą. Kto chciałby zobaczyć Octavię G-TEC na żywo, pierwsza po temu okazja nadarzy się podczas marcowych targów w Genewie.


Sprawdź! Zapraszamy na nasz kanał na TwitterzeNewsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na CNG i LNG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Skodacng-lng.pl 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.